חיות מחמד והסיכונים לבעליהן

 

אנשים שמגדלים חתול, כלב, ציפור או כל חיית מחמד אחרת בבית, מתייחסים אליה כאל בת משפחה, ובצדק. חיות מחמד מציעות חברה, ואנשים אוהבים אותן. למעשה, כשמדובר בכלבים, מחקר שנערך לאחרונה מצא שגורי כלבים מפעילים גידול עצום, בכמות של שלוש מאות אחוזים, ברמות האוקסיטוצין בקרב בעליהם, שזהו הורמון האהבה המעורב בקשר אימהי.

בנוסף, חיות מחמד מציעות מספר יתרונות לבריאות האדם. בדצמבר 2014, אתר החדשות 'רפואת היום' דיווח על מחקר שקשר חיות מחמד עם כישורים חברתיים חזקים יותר בקרב ילדים עם אוטיזם. ובחודש מאי 2013, מחקר שפורסם בכתב העת Circulation מצא כי בעלות על חיית מחמד נקשרת לסיכון מופחת למחלות לב.

אבל בעוד שחיות מחמד מועילות לבריאות במספר אופנים, יש להן גם פוטנציאל להעביר זיהומים ולגרום למחלות אנושיות. מאמר זה מתבונן על חלק מהסיכונים הבריאותיים הקשורים בבעלות על חיות מחמד אהובות רבות.

קמפילובקטר

רוב האנשים לא שמעו על חיידק זה, שנחשב לאחד הגורמים השכיחים ביותר לשלשול, ומשפיע על למעלה מ-1.3 מיליון אנשים מידי שנה. בנוסף לשלשולים, זיהום קמפילובקטר עשוי לגרום להתכווצויות, כאבי בטן וחום בתוך יומיים עד חמישה ימים מהחשיפה לחיידקים.

בעוד שרוב המקרים נגרמים כתוצאה מחשיפה למזון מזוהם, במיוחד בשר, ביצים ומים, הוא עשוי להיגרם גם דרך חשיפה לצואת בעלי חיים נגועים, כולל כלבים וחתולים. אתר PetMD מדווח ש49% מהכלבים, ו-45% מחתולי הרחוב נושאים קמפילובקטר ומוציאים אותו בצואתם.

חיידק זה נפוץ ביותר בגורי כלבים וחתולים מתחת לגיל חצי שנה. יש לציין כי זיהום קמפילובקטר נחשב לעיתים נדירות בלבד כמסכן חיים, אם כי אנשים עם מערכות חיסוניות חלשות, ילדים צעירים וקשישים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר.

תולעי קרס ותולעים עגולות

קנינום היא התולעת הנפוצה ביותר בכלבים וחתולים. היא נגרמת באמצעות בליעת פרעושים הנושאים את זחלי התולעת. זה יכול לקרות כשהחיה אוכלת את הפרעושים שלה. קנינום עשוי לעבור לאנשים, אם כי הסיכון לזיהום נמוך מאוד.

זה קורה בדרך כלל בקרב ילדים צעירים שבלעו בטעות פרעוש נגוע. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) מדווח שחיסון נגד פרעושים הוא השיטה הטובה ביותר להפחתת הסיכון לזיהום קנינום בחיות מחמד ובאנשים.

סלמונלה

למרות שהם לא חמודים ורכים כמו חתלתולים וגורים, זוחלים כגון צבים, נחשים ולטאות נמצאים בבעלות כשלושה אחוזים ממשקי הבית. אין ספק שזוחלים הם יצורים מעניינים ויכולים להיות חיות מחמד מבריקות, אבל הם גם נשאי חיידקי הסלמונלה. אנשים עשויים להידבק בחיידקים פשוט באמצעות נגיעה בזוחלים ובליעת החיידקים.

בתוך יום עד שלושה ימים מההידבקות בסלמונלה, אנשים עלולים לסבול משלשולים, חום וכאבי בטן שנמשכים סביב ארבעה ימים עד שבוע. בעוד שרוב האנשים מתאוששים באופן מלא ללא טיפול, יתכן שאחרים יזדקקו לאשפוז בבית החולים.

צבים הם האשמים העיקריים לזיהום סלמונלה. מכירת צבים גדולים נאסרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) בשנת 1975 בגלל הסיכון הגבוה שלהם למחלות, במיוחד בקרב ילדים צעירים, קשישים ואנשים עם מערכת חיסונית חלשה.

תולעי קרס. זיהום זה נפוץ ביותר בקרב אנשים וגורם למצב עור, כשתולעי הקרס חודרים דרך העור. קנינום היא רק חלק קטן ממיני תולעי קרס שיכולות להדביק כלבים וחתולים. טפיל תולעי הקרס ניתן לשפיכה בצואת בעלי חיים, ואנשים יכולים להידבק אם הם באים במגע עם צואה נגועה או קרקע מזוהמת וחול שהכיל צואה זו. במקרים נדירים, זנים מסוימים של תולעי קרס עשויים להדביק מעיים של אנשים, וגורמים לכאבי בטן ושלשולים.


בנוסף כדאי לקרוא על: 

על בריאות האדם וגידול חיות מחמד – באתר משרד הבריאות
גידול חיית מחמד עשוי להגן עליכם ממחלות לב – מאמר באתר הארגון האמריקאי לבריאות הלב. ...
היתרונות והסיכונים לבריאות של בעלי חיות מחמד – מאמר הסוקר את הנושא באתר אוניברסיטת הרווארד
הסיכונים של חיות המחמד לבריאות האדם – מאמר בנושא באתר medicalnewstoday

האם חיות מחמד מגדילות את הסיכוי לחלות בסרטן? מחקר חדש שנערך באוניברסיטת אריזונה מצא קשר בין גידול חיות מחמד לבין בריאות נשים מבוגרות- מאמר בנושא באתר Psychology Today